Novinka v jeskyni: Mlha z rýmovníku

Mezi nejžádanější léčivé účinky bylinky přezdívané rýmovník patří její schopnost zlepšovat zdraví naší pokožky, detoxikovat naše tělo, ochránit nás před nachlazením, ulehčit nám od bolesti spojené s artritidou, stresu a úzkosti, navíc působí jako prevence některých druhů rakovin a optimalizuje zažívání.

Nyní si můžete zpříjemnit pobyt v naší jeskyni mlhou z odvaru rýmovníku.

Nejvyhledávanější částí této rostliny jsou listy. Ty se dají používat k ochucení masa a zeleninových pokrmů. Sušené listy jsou vhodné do polévek či dušeného masa. Éterické oleje extrahované z listů se dají použít k ošetření kůže. V místnosti, kde se rostlina nachází, se prokazatelně lépe dýchá. Silice, které se z rýmovníku odpařují, odpuzují mouchy, komáry, moly, mšice a jiný hmyz.

1. Respirační problémy

Pokud vás trápí nachlazení, bolesti v krku, ucpaný nos nebo zánět vedlejších nosních dutin, můžete listy z rýmovníku žvýkat nebo si z nich uvařit čaj. Sloučeniny obsažené v bylince silně podporují vykašlávání a vylučování hlenu z vašich dýchacích cest. Rýmovník může pomoci zlepšit váš imunitní systém tím, že zabrání bakteriím a jiným patogenům v jejich rozvoji v trávícím traktu.

2. Zdraví kůže

Jedním z nejpopulárnějších využití rýmovníku je k ošetření pleti. Rýmovník dokáže vyléčit kousnutí a bodnutí od hmyzu, ekzém či psoriázu. Bylinka obsahuje protizánětlivé sloučeniny, které mají schopnost snížit zarudnutí a otok, a zároveň eliminují svědění a podráždění. 

3. Obsahuje omega-6 mastné kyseliny

Pokud extrahujete z listů rýmovníku esenciální olej, v těkavých sloučeninách získáte i omega-6 mastné kyseliny, jako například gama-linolenové kyseliny. Tato specifická mastná kyselina je spojována se schopností zlepšit průběh artritidy, což může být důležité pro sportovce nebo osoby s osteoporózou, kteří podstupují pravidelnou zátěž kloubů a kostí.

4. Obsahuje vitamín C a A

V rýmovníku se nachází vysoký obsah kyseliny askorbové, která posiluje imunitní systém, zatímco kartenoidy a vitamín A zlepšují zdraví očí. Snižují oxidační stres v očích a zabraňují makulární degeneraci.

5. Prevence rakoviny

Rýmovník se v poslední době opět stal populárním, protože výzkumy ukázaly na jeho pozitivní vliv při léčbě rakoviny prsu. I když jsou studie ještě na samém počátku, nejnovější zprávy ukazují, že antioxidační schopnosti této bylinky, stejně jako obsah omega-6 gama-linolenové kyseliny jsou účinné při zpomalení šíření rakoviny prsu. Vědci zároveň objevili pozitivní účinky při léčbě rakoviny prostaty.

6. Proti stresu a úzkosti

Některé z minerální a organických látek v rýmovníku působí mírně sedativně, díky čemuž je tato bylina ideální na přípravu čajů proti stresu a úzkosti. Zklidňující účinky rýmovníku pomáhají navodit i klidný a zdravý spánek.

7. Zdravé ledviny

Rýmovník působí jako velmi účinné diuretikum, což znamená, že pomáhá tělo čistit od toxinů tím, že stimuluje močení. To také snižuje přebytečné množství soli, tuku a vody v těle a díky tomu udržuje chod ledvin a lymfatického systému bez problémů. Bylinka pomáhá odstraňovat ledvinové a žlučové kameny.

8. Syndrom dráždivého tračníku

Tradiční bylinkářství používá rýmovník proti bolestem žaludku a ke zmírnění syndromu dráždivého tračníku. Bylinka dokáže také regulovat zažívání a zklidnit zánět žaludku. Nejlepším způsobem jak bylinku využít na tyto potíže je připravit si čaj.

9. Redukuje horečku

Pokud trpíte nachlazením nebo chřipkou, jedním z běžných příznaků je horečka. Když se horečka začne snižovat, je to obvykle znakem toho, že váš imunitní systém dosahuje určitého pokroku. Rýmovník stimuluje pocení, což také pomáhá odstranit toxiny přes kůži a urychlit proces obnovy.

Zdroj: www.zdravezdravi.cz/bylinky/rymovnik-lecive-ucinky-pestovani