Jak se obléct v létě na horskou túru: Tipy a rady pro pohodlný výstup

Úvod do horské módy léta

Léto v horách může být nádherné. Slunce svítí, příroda je v plném květu, a vy se nemůžete dočkat, až vyrazíte na ty nejlepší turistické trasy. Ale co na sebe? Na to není tak jednoduchá odpověď, jak by se mohlo zdát. Za prvé, počasí v horách může být opravdu nepředvídatelné, což člověka nutí myslet na vrstvení oblečení jako na šachovou partii. Nebo, abych byl přesnější, jako na hru v kostky, protože nikdy nevíte, jestli vám padne sluneční den, nebo vás překvapí letní bouřka. Já, Jakub, jsem se nejednou ocitl na horských stezkách s výhledem, který mi vyrazil dech - někdy tím, jak byl krásný, a jindy tím, jak rychle se zatáhlo a já popadl dech zimou. Naučil jsem se respektovat horu, ať už to byly Krušné hory, Šumava, nebo Jeseníky, proto vám chci předat pár tipů na to, jak si užít léto i ve výškách, aniž byste podlehli počasí nebo módnímu faux pas.

Základní pravidla výběru oblečení

Někteří by řekli, že žádná móda na horách neexistuje, že tam jde jenom o funkčnost. No, s tím bych trochu polemizoval. Je samozřejmě důležité být praktický, ale proč bychom přitom nemohli vypadat dobře? Hlavní je, abyste si vybrali takové oblečení, které vás ochrání před slunečním zářením, deštěm a proměnlivými teplotami, a zároveň vám to sedlo. A ani nelze opomenout ochranný krém s vysokým faktorem a dobré sluneční brýle! Musíme si ale pamatovat, že linie mezi funkčním a fashionable může být v horách tenká. Není to jako v městě - ve větru, dešti a na slunci si musíte obléci to, co nejlépe poslouží vašemu pohodlí. Ano, já vím, někdy to zbarvení bundy připomíná retro peří, které jsem našel před pár lety na půdě, ale co na tom - když je to ta správná bunda, tak je prostě skvělá.

Horské vrstvení oblečení jako základ

Vrstvy, vrstvy a ještě jednou vrstvy. To je nejzásadnější věc při oblékání do hor. Začínáme od spodní vrstvy, která je přilehlá k pokožce – funkční prádlo. Jeho úkolem je odvádět pot a udržet tělo co nejsuché. Potom následuje střední vrstva, což bývá něco teplého, co izoluje vaše tělo, a hodí se fleece či vlněný svetr. A samozřejmě na vrch vrchovatou bundu – vratké počasí v horách nás nutí mít u sebe i něco nepromokavého. Nejsem teď zrovna v roli Huga z televize a nesnažím se vám nic prodat, ale dobře vím, že kvalita se počítá. Nezapomeňte ani na dobré ponožky! Kdo by chtěl mít mokré a třené nohy, že? A kdo by chtěl jít s mokrými nohama po horách? Já teda ne. Bylo by to jako jít do kina na romantickou komedii a celý film by padal déšť na plátno - úplně zbytečné. Vícevrstvé oblékání lze pružně přizpůsobovat aktuálním podmínkám a vaší úrovni fyzické aktivity, takže i když se ráno válejí mlhy, ale odpoledne se vyklasí, ve chvíli máte bundu do batohu a jdete dál ve svetríku s vědomím, že jste připraveni na všechno.

Vhodná obuv - základ pohodlné túry

Jak už jsem naznačil hned na začátku, obuv je ve výbavě na hory tím nejdůležitějším. A věřte mi, na výběr správné obuvi se nikdy nevyplatí šetřit. Nejsem žádný barefoot nadšenec, co by vám tvrdil, že nejlepší je chodit po horách naboso, ale zároveň se snažím vybírat si boty, které jsou pohodlné, dobre drží nohu a odolají terénním nástrahám. Horská obuv by měla být odolná, mít výbornou trakci a adekvátní podporu kotníku. A klouže to v horách jako na ledě! Tak si představte, kdyby vám to na tom ledě ještě tlačilo. Nekvalitní boty jsou tak trochu jako špatný vztah - začne to jedním malým nepohodlí a skončíte v slzách o kilometr dál. Co se týče značek, hledám vždycky něco, co si už získalo dobrou reputaci od ostatních turistů. A taky je dobré si boty pořádně rozběhat. Já jsem jednou vyrazil na třídenní treking po Beskydech v úplně nových botech a první noc jsem spal s nohama venku ze stanu, protože mě pálily jako oheň. Od té doby rozbíhám nové boty jako by to byl nový vztah - pomaličku a s něžností.

Doplňky, které udělají v horském outfitu rozdíl

Není to jenom o bundách a botách, doplňky v horách můžou být stejně důležité jako dobře umístěný plot na zahradě - bez něj to prostě není ono. V horách vám může velmi dobře posloužit kvalitní klobouk nebo čepice chránící hlavu před sluncem, a to nemluvím o dobrém opalovacím krému. Nechcete skončit jako ta rakovina, co jsem jednou vylovil z Lednických rybníků po opalování bez ochrany - červená, a bolestivá! Sluneční brýle jsou také nutností, aby vás neslepilo odražené slunce od skal nebo vody. A nezapomínejte na pásek - může se zdát jako nedůležitá maličkost, ale opravdu nechcete promodlit celou túru tím, že vás svazuje kalhoty příliš těsný nebo vám padají a musíte je furt zvedat. Konečně, nezapomeňte na kvalitní batoh s dostatkem kapes - bude vaším nejlepším kamarádem a držákem všeho, co na túře potřebujete. Jednou jsem se vydal do Jeseníků s batohem, co vypadalo že přežil Prusko-rakouskou válku, a co myslíte? V půlce výstupu se mi roztrhl a musel jsem improvizovat popruhy z provazu. Já jsem už tedy od té doby uznavačem nových, kvalitních batohů.

Jak vybírat oblečení pro děti

Pokud vyrážíte do hor s dětmi, mám pro vás malý tip: oblékejte je podobně jako sebe, s vrstvami, které můžete odepnout nebo přidat. Můj Vilém je malý objevitel, co si rád hraje na hory všude, kde to jde. Takže funkční prádlo, teplá střední vrstva a větrovka nebo nepromokavá bunda jsou základem. Co se příliš neliší od oblékání dospělých, to je důraz na dobré boty. Dětská noha roste jak z vody, ale to není důvod, proč skimpovat na kvalitu. To, že někdo je malý, neznamená, že může chodit v něčem, co neudrží krok. A největší radost mi dělá, když Vilém jede po stezce v botách, co mu fakt sednou a nejsou to jen nějaké neforemné gumáky. Doplňky pro děti? No, to může být zábava! Obrázky, figury, zvířátka - to vše může být na čepicích, rukavicích nebo batůžcích a děti to milují. A samozřejmě nezapomeňte na hydrataci a malé občerstvení, protože hlad je ten nejhorší nepřítel dobré nálady na cestách.

Jak se připravit na měnící se počasí

Kdybych měl za každé změňující se počasí na cestách korunu, mohl bych se válet na pláži a nemusel bych se trmácet po horách (ale kdeže - to by nebyl Jakub!). V horách může rychle přijít změna počasí a vy byste měli být vždy připraveni. To znamená mít u sebe nejen nepromokavou bundu, ale i teplé oblečení. Deště či chladné počasí mohou být opravdu nepříjemné, pokud nejste správně oblečení. Deštník? No, ten by na horách neměl místo, protože nejen že je to v nárazovém větru nepraktický, ale taky... no řekněme, že byste pak vypadali spíš jako Mary Popins než jako hrdý horal. Nebojte se tedy nosit ve svém batohu nějakou tu záložní vrstvu a nepromokavé kalhoty - vaše zdraví a nálada vám poděkují. A vždy sledujte předpověď počasí, ale s vědomím, že ta může klamat, jako když slíbíte dětem, že už opravdu tentokrát budete včas na večeři doma, ale skončíte s kamarády na poslední chvíli v hospodě.

Chyby, kterým byste se měli vyhnout

Tak a máme tu chyby, které se ve světě horského oblékání rozhodně nedoporučuje dělat. Představte si, že jdete na túru, během které vám dojdou síly, protože jste nejedli a pili pořádně – to je základní chyba. A s oblečením je to podobné. Podceňovat teplotní výkyvy je jako jít na svatbu v teplácích - prostě to nedělejte. Také nepřeceňujte svou fyzickou kondici a berte v úvahu, že hory vyžadují oděv, který vám dovolí pohyb, takže žádné slim fit džíny, které sice vypadají dobře, ale v nich vám bude pohyb omezený jak ve školní lavici. A co se týká kombinace barev, nemusíme se sice v horách chovat jako na moloře v Louvru, ale mít oblečení, které spolu alespoň trochu ladí, je pro sebe