Jak se Stylově a Pohodlně Obleknout na Výstup na Sněžku v Letních Měsících

Výzva nazvaná Sněžka

Vyzbrojit se vědomostmi a vhodným oblečením před návštěvou Sněžky, nejvyšší hory naší milé České republiky, je rozhodující, zvláště pokud plánujete výstup v létě. Není to sice Himaláj, ale každý kopec má svá specifika a Sněžka, to je dáma nepředvídatelná. Výše nadmořská i meteorologická výstřednost si žádají respekt. Takže, než se vypravíme na túru, je nezbytné věnovat pozornost tomu, co si vezmeme na sebe. Vždyť každý správný horal ví, že počasí ve vysokých polohách si žije vlastním životem!

Základní pravidlo: Vrstvení

Prvním a základním pravidlem při oblékání na hory, ať už je léto nebo zima, je vrstevnatost. Což znamená, že se neoblečeme jako cibule kvůli módnímu výstřelku, ale proto, abychom se mohli snadno přizpůsobit měnícím se podmínkám. Nemusíme se bát, že bychom vypadali jako Michelin mužíček – dnes už montérky nejsou tabu a na trhu najdeme spoustu funkčního a zároveň elegantního oblečení. Když bychom chtěli být techničtější, tak se dá vrstvení rozdělit na tři základní segmenty: základní vrstva, která odvádí pot, izolační vrstva, která nás udržuje v teple, a vnější vrstva, která chrání před větrem, deštěm a sněhem. Ve všech vrstvách přihlížíme ke komfortu a volnému pohybu, protože přeci jenom nenechceme, aby náš styl chůze připomínal robota z 50. let.

Základní vrstva: Funkční prádlo

Tak začneme od podlahy, tedy od základní vrstvy. Funkční spodní prádlo je alfa a omega každého hikerského šatníku. Klasická bavlna nám v horách moc kamarádka nebude, protože skvěle absorbuje vlhkost a pak dlouho schne, což nás může přivést k nechtěnému chladnutí. Najdeme si tedy nějaké to krásné a prodyšné prádlo z umělých materiálů nebo z merina, které rychle odvádí pot a navíc nepáchne ani po delší době nošení. Ano, četli jste správně, nezapáchá – a to si pište, že je na horských túrách plus, které ocení nejen vaše okolí.

Izolační vrstva: Fleece nebo softshell

Střední izolační vrstva má náš tělesný komfort udržovat v rovnováze, když vršíme další kilometry a metry výškového rozdílu. Hodí se zde fleece nebo softshell, které umí udržet teplo, a přitom jsou dostatečně prodyšné, aby nám nebylo příliš dusno. Také je dobré, pokud je tato vrstva opatřena zipem, abyste je mohli rychle větrat nebo sundat. Používám obvyklý trik s volbou vesty jako izolační vrsty, protože perfektně zahřeje jádro těla, ale ruce nechá volné a tak nepřehřívá celé tělo. Víc než hromada vetkaných lásek je praktičnost.

Vnější vrstva: Nepropustné, ale prodyšné

Poslední, ale rozhodně ne méně významnou vrstvou, je vnější shell. Tedy ta vrstva, která nás má chránit před nepříznicí počasí. Investice do kvalitní nepromokavé a zároveň prodyšné bundy se opravdu vyplatí. Gore-Tex je tu slovo, které bychom měli znát, protože to je materiál, který zaručí, že nás nepronikne ni voda, ni vítr, a zároveň umožní odchod vlhkosti z těla ven. Samozřejmě, všichni víme, že dobrý plášť by měl mít i kapuci, kterou můžeme stáhnout tak, aby se přizpůsobila našemu hlavovému obvodu a nebránila ve výhledu.

Výběr bot: Nebojme se investovat

A teď se přeneseme o kus níže, kde mají hlavní slovo naše chodidla. Ty boty, to je kapitola sama pro sebe. Propojení pohodlí, stability a ochrany před terénem je věda. A upřímně? Investice do dobrých trekových bot rozhodně nešetřím, protože vím, že to se mi mnohonásobně vrátí v podobě hezkých vzpomínek na horské výšlapy bez puchýřů a otlaků. Když si vybíráme boty, myslíme na to, že by měly mít tuhou podrážku pro vysokohorský terén a dobrý opatek. A co se týče membrán, tak Gore-Tex, ten nám opět zachrání ponožky před promoknutím!

Příslušenství a drobnosti: Ďábel se skrývá v detailech

Nezapomeňme na příslušenství! Čepice, rukavice, sluneční brýle – i v létě může foukat ostrý vítr a slunce pražit nemilosrdně. Buff, který se dá použít na tolik způsobů, je také úžasný pomocník. A co teprve když si zabloudíme nebo přijde mlha, pak nám GPS hodinky a mapa mohou být spása. Nezapomeňme ani na dostatečnou hydrataci a svačinku, protože co by to bylo za výlet, kdybychom neměli piknik na vrcholu se zaslouženým krajícem chleba a kouskem sýru nebo jablkem? Samozřejmostí je také dobrý batoh, kde se všechny tyto skvosty pohodlně vejdou a zároveň naše záda nezruinuje.

Moje horolezecká anekdota

Jak se tak bavíme o tom, co všechno si sbalit a co si obléknout, vzpomněla jsem na jednu zabavnou příhodu, kdy jsem se s kamarády vydala na horskou túru. Bylo léto, slunce pálilo, a mně se zdálo, že vrstvení nebude potřeba – bude přeci horko! Uspořila jsem na oblečení, ale ne na odhodlání. Co jsem ale nepředvídala, bylo, že počasí se na horách může otočit o sto osmdesát stupňů za pár minut. A tak jsem na vlastní kůži poznala, že modrá je barva, která mi k srdci přirůstá pomalu, obzvlášť pokud se jedná o odstín mé křečovitě ztuhlých prstů. Naštěstí měl můj převážně pragmatičtější kamarád připravenou náhradní vrstvu oblečení, kterou mně věnoval a zachránil tím mou výpravu před předčasným koncem. Díky němu jsem se vrátila nejen s krásnými zážitky, ale i s novým poznáním: horám se nevyčítá, připravíme-li se na ně tak, jak si zaslouží.

Snad vám mé rady a zkušenosti poslouží při plánování vašeho příštího letního dobrodružství na Sněžce. Nezapomeňte, že i ta nejmilejší hora může mít své nálady, a tak je lepší být na ně připraven a vydávat se do jejích výšin s úctou, vhodným oblečením a dostatkem energie v batohu. Hezký výšlap!